Brak obudowy i błędy konstrukcyjne

30-12-2021

Częste błędy przy montażu głośników instalacyjnych...

Niestety błędy przy montowaniu głośników sufitowy czy ściennych zdarzają się i to często. Każdy głośnik instalacyjny zaprojektowany został do montażu w komorze / obudowie. Tylko mała część głośników (około 5 procent) jest już w obudowie fabrycznej. Jeżeli od tyłu głośnika widzicie magnesy, zwrotnicę, inne elementy to jest to głośnik otwarty od tyłu i wymaga on obudowy.

głośnik-instalacyjny-otwarty

W takim przypadku trzeba zadbać o obudowę. Możecie zbudować ją sami. Możecie zlecić elektrykowi, specom od płyt kartonowo gipsowych. W każdym przypadku nie będzie to takie łatwe jak się wstępnie wydaje. Musicie zwrócić uwagę na wiele elementów. 

Z doświadczenia: podczas budowania sufitu specjaliści pytają czy będą jakieś głośniki w suficie ?

Tak, będą - odpowiada inwestor

Ustalana jest ilość i miejsce głośników. Ci, którzy się nieco zainteresują bardziej tematem głośników instalacyjnych - dowiedzą się, że potrzebne są obudowy podtynkowe.

Zakładam, że prace zostaną zlecone specjalistom do płyt GK. Jest duże prawdopodobieństwo, że robią to pierwszy raz. Jest duże prawdopodobieństwo, że na akustyce się nie znają i nie zależy im na finalnym efekcie (bo to nie oni będą tu mieszkać)

Poniżej kilka podstawowych błędów, z którymi można się bardzo często spotkać: 

Tworzenie obudowy podtynkowej z samych płyt kartonowo gipsowych jest słabym rozwiązaniem, ponieważ są cienkie, miękkie, mają sporą przepuszczalność dźwięku do innych pomieszczeń... Tworzenie z płyt kartonowo gipsowych jest jakimś rozwiązaniem, lepsze niż żadne, ale nadal poruszamy się wśród rozwiązań o słabej jakości.

Wbrew pozorom, nie tak łatwo uszczelnić najdrobniejsze nierówności na łączeniu płyt w całej obudowie jeżeli elementy cięte są odręcznie. Czasami zdarzają się jeszcze większe błędy jak obudowa otwarta, choć na pierwszy rzut oka jest OK.

 

błąd montażu głośników instalacyjnych 

Od przodu wszystko wydaje się OK. Ładnie, czysto, estetycznie... Ale jak przyjrzymy się szczegółom konstrukcji

błąd głośniki ścienne

Z tego powodu membrany w głośnikach będą pracować na bardzo dużych wychyłach, pompować powietrze przód - tył, a dźwięku będzie niewiele. Do uzyskania dobrej jakości dźwięku potrzebna jest DOBRA OBUDOWA REZONANSOWA , której tu  brakuje.

 

Obudowa musi być zamknięta (szczelna). Jeżeli jesteście specami od głośników - możecie rozważyć inne modele obudów (dla zaawansowanych)

Przykład obudowy niby szczelnej:

Pomiędzy stopem lanym, a ściankami obudowy są szpary. Trzeba je dobrze zabezpieczyć, tak by podczas pracy głośnika ciśnienie wewnątrz nie rozszczelniło konstrukcji - co nie jest takie proste.

Należy zwrócić uwagę, na jakość połączenia pomiędzy bokami obudowy. Niby ścianki przylegają do siebie, ale z punktu widzenia szczelności to za mało. Każda krawędź musi być bardzo dobrze uszczelniona.

Kolejny element - po przykryciu płytą kartonowo gipsową całego sufitu powstaną szpary pomiędzy bokami obudowy a płytą kartonowo gipsową, którą przykrywamy całość. Niedopuszczalne. Po wycięciu otworu na głośnik należy dobrze zabezpieczyć te elementy konstrukcji.

Prawdopodobnie, będąc na miejscu - można by znaleźć jeszcze inne błędy.

 

 

Brak tylnej ścianki w obudowie powoduje przenikanie dźwięku do pomieszczenia na górze. Być może w niektórych przypadkach jest poddasze na górze, ale pamiętajmy o przenikaniu dźwięku i ciepła.

Tworzenie obudowy samemu jest tańsze, ale jak policzymy wyjazdy do marketu budowlanego, poświęcony czas i materiały,

do tego trzeba zamówić wytłumienie , popełnić kilka błędów konstrukcyjnych na początku (co jest normalne, bo

doświadczenie zdobywa się z czasem)

to zakup gotowych obudów podtynkowych Hide-Audio jest najlepszym rozwiązaniem. 

 

Błędów na starcie projektu audio może być sporo.

Bezpieczniej jest oddać tę część pracy nam. Dobieramy wielkość obudowy do konkretnego głośnika.

Specjaliści od zabudowy sufitu niech zrobią sufit, a my zajmiemy się obudowami podtynkowymi.

 

Obudowy zostały skalkulowane tak, by być bardzo konkurencyjne cenowo z obudowami tworzonymi we własnym zakresie (jeżeli policzymy koszty ukryte). Dodatkowo jesteśmy w stanie wysłać do Was obudowy w ciągu 1-4 dni roboczych.

Gwarantujemy wysokiej jakości produkty i szybki czas realizacji.

 

Stworzyliśmy obudów podtynkowych w tysiącach sztuk. Co jakiś czas zmieniamy częściowo rozwiązanie, tak by było maksymalnie dopracowane pod każdym kątem - brzmieniowym, technicznym, łatwości i szybkości montażu, prostoty w zrozumieniu rozwiązania.

Hide-Audio - zapraszamy do zakupu.