Bardzo często wystające kable wiją się po podłodze niczym węże i wprowadzają niepotrzebny chaos. Rzucają się w oczy, utrudniając zrelaksowanie się przy dźwiękach ulubionych utworów muzycznych, czy podczas oglądania serialu albo transmisji sportowej. Na szczęście są sposoby, żeby temu zaradzić.
System audio to nie tylko sprzęt, który powinien zapewniać doskonałe brzmienie, ale również element wpływający na estetykę wnętrza, w jakim zostanie zamontowany. Niestety bardzo często wystające kable wiją się po podłodze niczym węże i wprowadzają niepotrzebny chaos. Rzucają się w oczy, utrudniając zrelaksowanie się przy dźwiękach ulubionych utworów muzycznych, czy podczas oglądania serialu albo transmisji sportowej. Na szczęście są sposoby, żeby temu zaradzić. Jeśli zastanawiasz się, jak ukryć przewody głośnikowe, aby pomieszczenie wyglądało schludnie, a instalacja działała niezawodnie przez wiele lat, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.
Standardowe metody na schowanie przewodów głośnikowych to na przykład użycie listew maskujących, zainwestowanie w organizery na kable albo wykorzystanie dekoracji znajdujących się w danym pomieszczeniu. Sposobem na ukrycie kabli głośnikowych jest wybór głośników instalacyjnych wraz obudowami akustycznymi od Hide-Audio, które można zamontować zarówno W ścianie, jak i w suficie. W tej wersji cały system audio montujemy podtynkowo na etapie budowy lub remontu. Dzięki temu rezultatem jest system nagłośnieniowy całkowicie wkomponowany w najbliższe otoczenie.
O doborze odpowiedniej metody zamaskowania kabli głośnikowych warto pomyśleć już na etapie planowania rozmieszczenia źródeł dźwięku oraz urządzenia sterującego. Zatem najlepiej zrobić to podczas budowy nowego domu albo przy okazji remontu mieszkania. Później przeprowadzenie tego typu prac byłoby mocno utrudnione, ponieważ wiązałoby się z koniecznością demontażu niektórych elementów wystroju salonu, sypialni, kuchni lub przedpokoju, co tylko wygenerowałoby dodatkowe koszty.
Staranne ukrycie kabli głośnikowych niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim sprawia, że możliwe jest urządzenie pokoju dziennego lub innego pomieszczenia zgodnie z ideą minimalizmu. To niezwykle ważne, ponieważ w przypadku takich nowoczesnych aranżacji nic nie powinno zakłócać harmonii danej przestrzeni. W rezultacie można pozbyć się nieestetycznego bałaganu i uporządkować najbliższe otoczenie, skupiając się na tym, co najważniejsze, czyli niezrównanej jakości dźwięku. Dodatkowym atutem jest wzrost bezpieczeństwa użytkowania danego miejsca (mniejsze ryzyko potknięcia się) oraz przedłużenie żywotności instalacji (ograniczone prawdopodobieństwo przypadkowego uszkodzenia przewodów).
Jeżeli chcesz rozmieścić nagłośnienie audio w całym domu to musisz pomyśleć jak rozprowadzić przewody głośnikowe do głośników pasywnych, a jak rozprowadzić instalację zasilania 230V dla głośników aktywnych. Jeżeli chcesz słuchać muzyki w kilku pomieszczeniach wraz z wygodnym sterowaniem z aplikacji – warto poszukać najbliższy sklep audio, który specjalizuje się w tego typu rozwiązaniach. Specjaliści dobiorą elektronikę audio, głośniki instalacyjne i do nich obudowy akustyczne. Montaż tego typu instalacji musisz zacząć od przewodów głośnikowych oraz obudów do głośników instalacyjnych – tak zwany etap prac brudnych podczas remontu.
Dzięki zaprezentowanym powyżej wskazówkom teraz wiesz, jak ukryć kable od głośników instalacyjnych oraz masz świadomość, dlaczego warto się na to zdecydować! Choć do wyboru jest kilka godnych polecenia metod, jednak rozwiązania audio coraz częściej zmierzają w kierunku montowania ich w ścianach lub suficie. Wskazana opcja nie tylko pozwala osiągnąć lepsze parametry akustyczne, ale jednocześnie sprawia, że można skutecznie zamaskować wystające przewody. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na tę kwestię już na etapie planowania działań związanych z budową domu, wykańczaniem mieszkania lub remontem własnych czterech kątów.
Jednym z rozwiązań są listwy przypodłogowe z wbudowanymi kanałami kablowymi, które można dopasować do koloru ścian, odpowiednio je malując. Interesującą opcją jest również całkowite ukrycie przewodów w ścianach lub suficie, dzięki zamontowaniu głośników podtynkowo. Konkretny sposób na zamaskowanie kabli od sprzętu nagłaśniającego należy dopasować do specyfiki danej instalacji (zwłaszcza jej rozmieszczenia w pomieszczeniu) oraz indywidualnych potrzeb.
Dobra metoda na organizację przewodów od urządzeń wchodzących w skład systemu nagłośnienia to zainwestowanie w obudowy akustyczne od Hide-Audio, pozwalające ukryć głośniki instalacyjne wraz z kablami. Ta opcja generuje zarówno korzyści wizualne, jak i praktyczne.
Stosowanie maskownic dla przewodów od sprzętu audio to nie tylko kwestia estetyki, ale też funkcjonalności. Kable głośnikowe umieszczone poza zasięgiem wzroku sprawiają, że wnętrze wydaje się uporządkowane, równocześnie wyeliminowane zostaje ryzyko potknięcia się lub przypadkowego uszkodzenia tych elementów instalacji nagłaśniającej.