Głośniki instalacyjne – Ile ? Jakie ? Cena ?

19-04-2024

Jakie mamy rodzaje głośników instalacyjnych ? Ile ich zamontować w mieszkaniu / domu ? Czy wyższa cena daje wyższą jakość ?

Głośniki instalacyjne – Ile ? Jakie ? Cena ?

 

 

Głośniki instalacyjne – co powinieneś wiedzieć ?

Od kilku lat w ofercie wszystkich znanych producentów kolumn głośnikowych pojawiły się głośniki instalacyjne. To głośniki zaprojektowane do montażu W ścianie lub W suficie. Otwiera to drogę do tego by ukryć kolumny głośnikowe i stworzyć nowoczesne wnętrze.

 

 

Co oferują producenci audio ?

W tej chwili jak dokonacie analizy oferty – to okazuje się, że połowa wszystkich głośników w cenniku to głośniki instalacyjne. Wymienić możemy znanych producentów takich jak: Dali Phantom, KEF, Monitor Audio, Focal, Canton, Magnat, Definitive Technology, Bowers&Wilkins, Bose, Dynaudio, Heco, Klipsch, Paradigm, Sonus Faber, Yamaha…

Oczywiście u jednych producentów to będzie tylko kilka pozycji, u innych kilkadziesiąt pozycji.

 

 

Kiedy można wybrać głośniki instalacyjne ?

Jeżeli jesteś na etapie budowy lub remontu domu czy mieszkania – mocno rozważ czy nie zamontować głośniki instalacyjne w kilku pomieszczeniach jak pokój dzienny, kuchnia, jadalnia, łazienka, sypialnia czy taras.

Głośniki możemy ukryć W suficie – albo podwieszanym albo na etapie budowy – w stropie lanym.

 

 

 

Głośniki ukryć możemy też W ścianie – wykuwając odpowiedniej wielkości otwór lub poprzez dobudowanie ścianki z płyt kartonowo gipsowych

 

 

 

 

Obudowy akustyczne do głośników instalacyjnych

Aby głośnik mógł zagrać dobrze – potrzebuje obudowę akustyczną. Pamiętaj – przenosimy tradycyjną kolumnę głośnikową (podłogową czy podstawkową) do montażu W suficie / ścianie.

 

Co dają Ci obudowy akustyczne Hide-Audio ?

Obudowy stanowią rezonator dla głośnika instalacyjnego. Umożliwiają równomierne obciążenie membrany, a tym samym mniejsze zniekształcenia przetwornika. Wysokiej jakości materiały zapewniają doskonałą reakcję. Odpowiednio duża i wygłuszona obudowa akustyczna Hide-Audio jest kluczowym elementem dobrego brzmienia. Umożliwia uzyskanie najlepszych efektów dźwiękowych , szczególnie w obszarze niskiej średnicy i  czystego basu. Brak obciążenia przetwornika niskotonowego w postaci zamkniętej dobrej obudowy skutkuje bardzo dużymi wychyłami i uderzaniem cewką o magnes, co prowadzi do uszkodzenia głośnika. Obudowy zapobiegają przenoszeniu dźwięku do innych pomieszczeń, nawet jeżeli głośnik nie gra.

Producent Hide-Audio przygotował całą gamę kompatybilnych obudów akustycznych z głośnikami instalacyjnymi. 

 

 

Ile głośników instalacyjnych wybrać ?

Jeżeli chcesz nagłośnić pomieszczenie typu jadalnia, kuchnia, łazienka, czy taras sugerujemy budowanie systemu STEREO 2.0 czyli dwa głośniki. Dobrą opcją jest rozbudowa systemu o subwoofer tradycyjny skrzynkowy lub subwoofer instalacyjny podtynkowy w ścianie lub w suficie. Wówczas mamy system STEREO 2.1.

 

 

Często w salonie dziennym lub w pomieszczeniu rozrywkowym klienci wybierają KINO DOMOWE. To system stereo rozbudowany o głośnik centralny montowany przy TV oraz głośniki efektowe montowane za siedzącym słuchaczem. System zdecydowanie warto rozbudować o subwoofer tradycyjny skrzynkowy lub instalacyjny podtynkowy. Wówczas takie kino domowe będzie miało oznaczenie 5.1 – pięć głośników i jeden subwoofer.

 

 

 

Dolby Atmos – nowy obowiązujący i popularny system kina domowego to Dolby Atmos. Dotychczasowe kino domowe 5.1 zostało rozbudowane o głośniki górne montowane W / NA suficie , tak by otoczyć dźwiękiem słuchacza także od góry. Wówczas taki system kina domowego ma oznaczenie 5.2.1 – pięć głośników dookoła, dwa głośniki od góry i jeden subwoofer.

 

 

Niedrogo a doskonale - mając na uwadze popularne amplitunery kina domowego takich marek jak Denon, Marantz, Yamaha, Arcam, Onkyo, Pioneer ….rozważyć możesz system do 7.4.4  - 7 głośników dookoła użytkownika, 6 głośników w suficie i 4 subwoofery.

 

Obrazek poglądowy możesz zobaczyć tutaj

https://glosniki-instalacyjne.pl/blog/glosniki-dolby-atmos-ile-jakie-wybrac-jak-rozmiescic

 

Oczywiście w salonie dziennym będzie trudniej umieścić taką ilość głośników, ale w pomieszczeniu specjalizowanym / rozrywkowym – przeznaczonym do oglądania filmów i telewizji już będzie łatwiej.

Znajdź swój kompromis.

 

Najtańsze rozwiązanie

Zdarza się, że klienci montują po jednym głośniku w pomieszczeniu. Rozprowadzają np. 4 głośniki w 4 pomieszczeniach.

TO najtańsza opcja nagłośnienia domu. Działa. Trzeba tylko pamiętać, że to bardziej muzyka w tle, gdzie nie mamy pełnego sygnału stereo tylko jeden z wybranych kanałów ( np. kanał lewy) lub wersję mono jeżeli obsługuje to elektronika podłączona do głośników.

Działa, jest najtaniej – ale ma swoje ograniczenia

 

Głośniki instalacyjne - cena:

Przeglądając obrazki głośników instalacyjnych w internecie możecie w wielu przypadkach dojść do wniosku, że głośniki tanie i drogie są podobne do siebie. Każdy z nich ma membranę, z tyłu magnes, od przodu białą maskownicę. Jedne z nich kosztują 100 euro, inne 1000 euro za sztukę.

Mając je w ręku zobaczylibyście dużą różnicę pomiędzy takimi głośnikami. Podczas przeglądania oferty w internecie zwrócić trzeba uwage na wiele innych aspektów. Zwróć uwagę na:

- rozmiar przetwornika basowego

- rozmiar przetwornika wysokotonowego

- rozbudowaną zwrotnicę

- wielkość magnesu

- czy są dodatkowe przełączniki

- jakość materiałów - choć to będzie trudne

- wagę głośnika instalacyjnego

- wymiary zewnętrzne głośnika, bo mały i duży są do siebie podobne w internecie - a jak przyjadą do Twojego domu - możesz być zaskoczony.

- sposób montażu 

 

 

Głośniki instalacyjne – jak montować

Wybierając głośniki instalacyjne zwróć uwagę czy mają obudowę podtynkową już zamontowaną czy jeszcze nie. Jak to sprawdzić ? Jeżeli od tyłu głośnika widzisz magnes i tylną cześć membrany – to znaczy że głośnik jest OTWARTY. TO zdecydowana większość głośników instalacyjnych – około 70 – 80 %.

Jeżeli masz głośniki w konstrukcji otwartej – pomyśl o kompatybilnych obudowach akustycznych Hide-Audio.

W tym momencie wchodzimy MY z naszą ofertą. By ułatwić montaż głośników instalacyjncych przygotowaliśmy kilkaset modeli dopasowanych do Twoich potrzeb.

Na etapie budowy / remontu montujesz podtynkowe obudowy akustyczne Hide-Audio. Doprowadzasz do nich przewód głośnikowy.

Kończysz remont, malujesz na gotowo i montujesz głośniki instalacyjne W ścianie lub W suficie.

Jak zamontować w suficie podwieszanym ?

https://hide-audio.de/blog/installation-von-deckenlautsprechern

 

 

 

Jak zamontować w ścianie litej ?

https://hide-audio.de/blog/einbau-von-lautsprechern-in-der-wand