Inwestycja w profesjonalną obudowę akustyczną do głośnika instalacyjnego może znacząco poprawić jakość brzemienia systemu audio. Każdy, kto chce zadbać o komfort akustyczny podczas słuchania muzyki albo oglądania filmów i seriali, powinien zdecydować się na taki zakup. Jednak musi to być przemyślana decyzja, poprzedzona wszechstronnym porównaniem dostępnych opcji. Liczy się między innymi skorzystanie z oferty sprawdzonego producenta obudów głośnikowych, którego asortyment powstaje na bazie wieloletniego doświadczenia. Głównym profitem wynikającym z takiego podejścia jest uniknięcie ukrytych kosztów. Podpowiadamy, jak wybrać zgodną z indywidualnymi potrzebami ochronę dla głośnika instalacyjnego.
Przy wyborze obudowy akustycznej kompatybilnej z głośnikiem instalacyjnym, należy zwrócić uwagę na jej pojemność, która kiedy jest większa, zapewnia solidniejsze brzmienie – zwłaszcza w zakresie dynamicznego odtworzenia niskich tonów i głębokiego basu. Kolejna kwestia dotyczy tego, że fachowo wykonana obudowa głośnikowa jest sztywna, dzięki czemu nie ugina się podczas głośnego grania (co miałoby miejsce, gdyby zastosowano miękkie płyty kartonowo-gipsowe). Dodatkowo warto skupić się na tym, aby poszczególne elementy tego typu konstrukcji były nie tylko precyzyjnie wycięte, ale również perfekcyjnie sklejone i trwale ze sobą połączone (w Hide-Audio stosujemy technologię MULTI WING albo 24PIN), gwarantując stuprocentową szczelność bezpośrednio przekładającą się na wysoką jakość słyszanego dźwięku. Oczywiście istotne jest także wystarczające wytłumienie wnętrza odbudowy głośnika instalacyjnego, które powinno być trudnopalne lub samogasnące. U nas taki warunek spełnia pianka poliuretanowa o wysokości 40 mm, posiadająca atest Polskiego Związku Higieny.
Kupując obudowy głośnikowe w sklepie internetowym Hide-Audio, można wybrać jedną z dwóch wersji. Pierwsza opcja to uniwersalny produkt z małym otworem (50 mm), który należy samodzielnie powiększyć, aby idealnie dopasować go do posiadanego głośnika instalacyjnego. Drugi wariant to obudowy dla głośników instalacyjnych, kompatybilne z konkretnymi markami – na przykład: Melodika, Dali Phantom, Yamaha, Klipsch, Bose, Focal, czy Loxone (w naszej ofercie mamy około 450 modeli).
Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że produkcja obudów głośnikowych powinna być ukierunkowana na opracowanie kompletnego produktu, który będzie wyróżniał się prostotą oraz szybkością montażu (pionowego i poziomego, czyli w ścianie lub suficie). Jest to o tyle ważne, że na budowie lub podczas remontu czas ma pierwszorzędne znacznie. Inwestorzy oraz instalatorzy cenią sobie nieskomplikowane rozwiązania, do których mają wręcz natychmiastowy dostęp (jako przykład warto tutaj wskazać nasze obudowy akustyczne do głośników instalacyjnych). Dzięki temu mogą oni realizować prace zgodnie z planem i dotrzymać ustalonego terminu zakończenia projektu. Wychodzimy naprzeciw tym potrzebom, skracając czas dostawy gotowego zestawu montażowego do 1-2 dni roboczych. Już teraz złóż zamówienie na akustyczne obudowy głośnikowe od Hide-Audio!
Głośnik instalacyjny oraz obudowa akustyczna mogą stanowić duet idealny, który przyczyni się do uzyskania lepszego efektu dźwiękowego. Trzeba jednak prawidłowo dopasować te dwa elementy, aby były one ze sobą kompatybilne. Dobra obudowa przede wszystkim: ma odpowiednią pojemność (im większa, tym lepiej), jest w 100% szczelna, wytłumiona wewnątrz (np. za pomocą trudnopalnej pianki poliuretanowej) oraz zbudowana ze sztywnych materiałów różnego typu (obniża to ryzyko uszkodzenia przetwornika i niweluje rezonans jednego materiału).
Należy tutaj wziąć pod uwagę wymiary obudowy akustycznej przeznaczonej dla danego modelu głośnika instalacyjnego (najczęściej są one podawane w milimetrach). Oprócz tego warto mieć świadomość, że większa obudowa to lepsze rozwiązanie, ponieważ poprawia ona brzmienie w zakresie niskiej średnicy i głębszego basu. Część producentów głośników instalacyjnych podaje parametry związane z pojemnością obudowy akustycznej (minimalne, optymalne lub sugerowane), można więc sugerować się tymi wskazówkami przy wyborze konkretnej opcji.
Do wykonania takiej ochrony głośnika instalacyjnego nie może być wykorzystany jeden typ materiału, ponieważ każde tworzywo ma swoje własne rezonanse, a zastosowanie różnych materiałów znacząco niweluje rezonans specyficzny wyłącznie dla jednego z nich. Ważne jest, aby było to coś sztywnego, a nie na przykład miękkie płyty kartonowo-gipsowe, które mają skłonność do uginania się, gdy głośnik głośno gra, co może sprawić, że utworzą się szczeliny obniżające jakość dźwięku.
Istotnym parametrem obudowy akustycznej do głośnika instalacyjnego jest jej grubość, która co do zasady powinna mieścić się w przedziale 12-25 mm i zależy między innymi od wielkości głośnika oraz jego mocy.