Zasady montażu obudowy akustycznej i podłączania głośnika instalacyjnego

09-12-2024

Kupując obudowę akustyczną, warto skorzystać z oferty sprawdzonego producenta. Istotne znaczenie ma również wybór produktu kompatybilnego z modelem posiadanego głośnika instalacyjnego albo zaopatrzenie się w wariant z otworem do samodzielnego wycięcia. Dzięki temu te dwa elementy stworzą zgrany duet, a więc w dłuższej perspektywie czasowej zadziałają bez zarzutu, zapewniając komfort akustyczny.

Kolejny ważny krok, jaki należy wykonać, żeby poprawić jakość dźwięku emitowanego przez system audio, to zadbanie o prawidłowy montaż obudowy akustycznej oraz zgodne z instrukcją podłączenie głośnika instalacyjnego. Jakich zasad trzeba się tutaj trzymać? Obudowa głośnika – jak zrobić takie zabezpieczenie, aby jednocześnie było ono funkcjonalne i estetyczne? Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje na ten temat!

Kiedy i gdzie montuje się głośnik instalacyjny z obudową akustyczną?

Obudowy akustyczne do głośników instalacyjnych montuje się na etapie budowy lub remontu domu, czy mieszkania. Możliwy jest montaż poziomy (w suficie) lub pionowy (w ścianie). Warto więc przemyśleć tę kwestię jeszcze przed rozpoczęciem prac związanych z realizowanym przedsięwzięciem. Kierując się indywidualnym zapotrzebowaniem, należy zadecydować między innymi o tym, w jakich pomieszczeniach znajdą się głośniki instalacyjne wraz z obudowami akustycznymi (może to być na przykład salon, sypialnia, łazienka, jadalnia albo kuchnia).

Jak poprawnie zamontować obudowę akustyczną?

Punkt wyjścia stanowi doprowadzenie osobnych przewodów głośnikowych do każdej obudowy akustycznej. Należy pozostawić w niej około 50 cm przewodu, aby później móc swobodnie podłączyć głośnik instalacyjny. Co do zasady, zachodzi możliwość ukrycia obudowy w stropie lanym, jednak trzeba to przewidzieć na etapie budowy domu, a dokładniej podczas zalewania stropów. Najpopularniejszą opcją okazuje się montaż w suficie podwieszanym. W trakcie projektowania konieczne jest sprawdzenie głębokości obudów akustycznych, żeby zmieściły się na wysokość, szerokość oraz długość (w Hide-Audio podajemy wymiary zewnętrzne naszych produktów).

Natomiast montaż obudowy akustycznej w ścianie litej, wykonywany za pomocą znajdujących się w zestawie kątowników, jest możliwy po przygotowaniu otworu o odpowiedniej wielkości (ma być większy o 2-3 cm po bokach obudowy oraz 0,5-1 cm za obudową). Przestrzeń pomiędzy obudową akustyczną a ścianą litą wypełnia się pianką budowlaną. Pozwala to dodatkowo usztywnić konstrukcję, izoluje przenoszenie niechcianych dźwięków do innych pomieszczeń oraz poprawia właściwości akustyczne głośników instalacyjnych.

Podłączanie i montaż głośnika instalacyjnego – o czym trzeba pamiętać?

W przypadku zdecydowanej większości głośników instalacyjnych (około 90%) występują zaciski sprężynkowe na przewód głośnikowy. Pierwszy krok, jaki należy wykonać w celu podłączenia takiego głośnika, to ściągnięcie około 1 cm izolacji przewodu oraz podłączenie gołego przewodu poprzez umieszczenie go w przygotowanym otworze w głośniku instalacyjnym. Następnie sprężynka dociska przewód, co uniemożliwia jego wysunięcie. W ten sposób podłączenie jest gotowe i można przejść do montażu głośnika instalacyjnego, który powinien mieć miejsce w wykończonym już pomieszczeniu.

Większość głośników (około 80%) montuje się za pomocą śrub montażowych. Podczas dokręcania śrub, co należy robić z wyczuciem, specjalne łapki wychylają się i chwytają obudowę akustyczną, zapewniając stabilne mocowanie. Przedni panel głośnika instalacyjnego, który jest większy o około 2 cm od wymiaru otworu montażowego, opiera się na wykończonej powierzchni, a to sprawia, że obudowa akustyczna Hide-Audio i konstrukcja sufitu lub ściany są mocno dociśnięte do siebie. Na koniec, gdy głośnik jest już zamontowany, przykłada się białą, magnetyczną maskownicę, którą zgodnie z upodobaniami i stylem, w jakim urządzono dane wnętrze, można pomalować na dowolny kolor.

Montaż obudowy akustycznej i podłączanie głośnika instalacyjnego – podsumowanie

Brak obudowy akustycznej, złe zaprojektowanie tego elementu albo jego nieprawidłowe zamontowanie może pogorszyć jakość dźwięku. Warto więc zadbać o zgodną z zasadami instalację osłony dla głośnika instalacyjnego. Takie podejście umożliwi długoterminową, bezawaryjną i zgodną z przeznaczeniem eksploatację systemu nagłośnieniowego, a także pozwoli w pełni wykorzystać potencjał posiadanego sprzętu audio. Zadbanie o poprawny montaż szczelnej obudowy akustycznej oraz właściwe podłączenie głośnika instalacyjnego to sprawdzony sposób na zagwarantowanie wszystkim użytkownikom komfortu akustycznego podczas oglądania filmów, czy słuchania muzyki.

 

 

SEKCJA FAQ

Z czego zrobić obudowę głośnika?

Polecane rozwiązanie to zaopatrzenie się w obudowy akustyczne do samodzielnego złożenia i montażu w suficie lub ścianie. W Hide-Audio oferujemy kilkuelementowe zestawy (składające się z potrzebnych akcesoriów montażowych), a do każdego z nich dołączona jest instrukcja. W naszej ofercie znajdują się uniwersalne obudowy akustyczne z otworem do wycięcia we własnym zakresie. Istnieje też możliwość zakupu zabezpieczenia dla głośnika instalacyjnego, które będzie dopasowane do urządzenia konkretnej marki (np. Klipsch, Yamaha, Melodika, Dali Phantom, czy JBL – przygotowaliśmy kilkadziesiąt propozycji).

Jak podłączyć głośniki?

Zdecydowana większość głośników instalacyjnych (nawet 90% z nich) ma zaciski sprężynkowe na przewód głośnikowy. Wystarczy ściągnąć około 1 cm izolacji z przewodu, a następnie podłączyć goły przewód, umieszczając go w przygotowanym otworze w głośniku instalacyjnym. Sprężynka dociska przewód i nie pozwala mu się wysunąć. Podłączenie jest gotowe.